PROČ POUŽÍVAT NAPÁŘKU & CO TO JE

Vaginální bylinná napářka. Většinou, když tohle někde vyslovím, lidé se zarazí, znejistí, podívají se na mě zkoumavě a zeptají se, jestli slyšeli správně 😅. Při jejich další otázce, co to je, odpovídám, že sauna pro dámské lůno.

Ženská napářka je tradiční technika, používaly ji už naše praprababičky. Není novinkou. Spíš se teď jako společnost více navracíme k přírodě a využíváme moudrosti generací před námi. Je cenným pomocníkem při nápravě zdraví i prevencí.

Pro mě je nejpodstatnější jako laskavá relaxační technika. Má mnoho benefitů, ty jsou zmíněny níže, ale tohle hraje naprostý prim. Cítím, že se my ženy v dnešní společnosti přetěžujeme a nedokážeme se uvolnit do křehké energie, tlačíme na sebe. Známe to všechny, že? 😊 Výchova a tlak dnešní doby v nás potlačují ženskost a jemnost. Začneme-li se více věnovat sobě a dopřejeme čas samy sobě, uvolníme se a všechnu sílu můžeme přenechat našim mužům, těm sluší ♥️.

Jemnost, laskavost, otevřenost, přijímání, uvolnění, emocionalita, měkkost, důvěra, cykličnost, krása a mnohé další - to jsou ženské aspekty, co mnohdy potlačujeme. Ženo, už nemusíš! Uvolni se. Nech rozkvést svůj klín 🌸.

CO MI NAPÁŘKA PŘINESE, K ČEMU JE DOBRÁ

Napařování má bezesporu mnoho pozitiv. Dříve bych však upozornila na možná negativa.

V online světě se nejčastěji zmiňuje jedno, což jsou popáleniny. Vkládám v tebe důvěru, že si nebudeš ubližovat, bude-li pára horká, počkáš a takovéto zranění si nepřivodíš. Buď na sebe laskavá, netlač, nepřekonávej se. Měj se ráda. Přistupuj ke svému tělu s úctou a pokorou, pomalu.

Osobně chceme dodat druhou a tou je nevhodný výběr bylin, které se ve směsích objevují. O této problematice se mlčí a my považujeme za důležité upozornit tě. Dali dal dokupy všechny, jímž je vhodné se vyhnout a uvádí i důvod. Najdeš je níže. Děkuju mu, že se jako muž pustil do tohoto projektu, do světa žen a jsem ráda, že můžeme využít jeho 8leté praxe, stejně jako 33leté praxe jeho učitele Evžena, abychom přinesli do světa vaginálních napářek bezpečnost.


Teď ta pozitiva 😊.

První již zmíněnou je relaxace, odpočinek, čas pro sebe, napojení na své nitro, ztišení vnějšího hluku a prostor pro vnitřní klid, pro jeho vnímání - klíč k sobě a tvé ženskosti.

Bylinky a pára z nich jsou cesta k:
- zpravidelnění menstruace, srovnání cyklu,
- zlepšní PMS (premenstruační syndrom),
- uvolnění sliznice a svalů uvnitř pochvy a dělohy, zvlhčení,
- odvádění částeček z dělohy, samoregulační systém,
- podpoře šťavnatosti, ano, prostě se prokrví a vypadá mladší,
- uvolnění stresu a napětí v pochvě,
- vyživení, které potřebuje každá žena, co hlavně dává,
- srovnání vaginální mikroflóry,
- k podpoře plodnosti,
- změně intenzity prožitku při milování, uvolnění,
- voňavějšímu ženství.
Každá bylina i složení každé napářky mají své individuální plusy, ty najdeš u jejich popisu.

JAK NA TO ... krok za krokem #naparovani

Nemusíš si dělat těžkou hlavu a obávat se své první napářky doma. Taky k ní nepotřebuješ hned celou výbavu (jako stoličky, židličky a kdo ví co všechno), úplně postačí, co najdeš doma - hrnec, polštáře, deku, měkoučký ponožky a k tomu navíc třeba svíčky, hudbu... jednoduše cokoli máš ráda pro svou pohodu.

Já si napářku dělám, když to cítím a nikdy se do ní nenutím. Je to pro mě čas pro sebe a podpora ženy ve mně. Žádný tlak, žádný spěch, žádný stres.
 
🍑 VIDEONÁVOD 🍑 


  1. Vezmu hrnec (já si koupila speciálně jen pro moje #naparovani 🥰) a uvařím v něm 2 litry vody.
  2. Do vroucí vody nasypu dávku bylinek (cca 30 g) a pod pokličkou vařím dalších 10 minut.
  3. Potom vypnu sporák a ještě s poklicí nechávám vychladnout.
  4. Než se napářka ochladí, nachystám si pohodlí na svém místečku (prostor, místnost, část bytu, kde se cítíš příjemně, uvolněně a můžeš být sama, kde tě nebude nikdo a nic rušit). V ložnici u postele si položím na podlahu polštáře, mezi ně podložku pod hrnec. Na postel dvě deky, navleču si měkký teplý ponožky, zapálím svíčky a pustím si hudbu, tu vybírám dle momentálního rozpoložení, či toho, co chci přivítat k sobě do života 🙌🏼.

    Přidávám vykuřovadlo, krystaly, talismany, cokoli mám ráda.

  5. Vychladnutí trvá kolem 15 až 20 minut. Správnou teplotu poznáš zkouškou na zápěstí - jestli ti je vycházející pára příjemná. Když ne, nech směs ještě chvilku chladnout.
  6. Hrnec položím na připravenou podložku, přes sebe dám deky (zepředu a zezadu), anebo župan, kleknu si na polštáře a tělem si lehnu na postel.
    Tahle poloha je za mě nej, jak se pára postupně ochlazuje, jen posunu zadek níž a teplota je zase optimální a příjemná. Skvělý způsob jak teplotu páry regulovat.
  7. Postupně se ladím na sebe a uvolňuju se. Soustředím se na svoje nitro a věnuji pozornost podbříšku a uvolnění svalů uvnitř vagíny. Napařování trvá přesně tak dlouho, jako ti je příjemné.
    Mně většinou od 20 do 30 minut. Když ji zkoušíš poprvé, klidně může trvat 10 minut.
  8. Potom rovnou zalehnu do postele, utřu vlhká místa a nadále si užívám čas pro sebe.

Celý rituál trvá cca hodinu (klidně i déle).

Čím víc času si vyčleníš, tím líp. Neboj se využít svůj prostor naplno, užit si ho na maximum. Je jen a jen pro tebe. Kdy jindy se v týdnu (měsíci, životě) zastavíš a věnuješ se pouze sobě? Kdy jindy se točí vše jen okolo tebe? Využij toho. Přijmi to. Pečuj o sebe.

Relaxace by se měla stát nedílnou součástí našeho života. Uplně vypnout 🧘🏼‍♀️. Nechat odpočinout náš neustále zaměstnávaný mozek. Být se sebou. Mnoho žen to nedělá, přitom toto vytváří harmonii, klid a vede nás k sobě samým, k sebepoznání, k naší energii.

Budu moc ráda, pokud si uděláš čas a po napářce (či napářkách) mi napíšeš své pocity, dojmy, to pěkné i méně krásné, co zažiješ. Ať máme co vylepšovat, sdílet s ostatními, nebo nás jen potěšíš. Bez tvých postřehů to nejde a doopravdy si vážím zájmu o naše napářky a že se věnuješ sobě.

ali@naparky.cz

JAK ČASTO A KDY

Ráda používám intuici, je mi však jasné, že při všech činnostech, které přes den děláme a stíháme, spustíme autopilota a na intuici (a pohodu) si často ani nevzpomeneme. Čím častěji se k ní budeme vracet a žít vědoměji, tím spokojenější a šťastnější budeme. V lásce. V sobě.

Pro chvíle kdy žijeme v hlavě, či pro představu, já osobně si napářku dopřávám většinou 2x měsíčně. Podle pocitu, podle nálady, podle vytížení. Nejčastěji 5 dní před měsíčky a cca 3 dny po jejich skončení. Před cyklem pro uvolnění a prokrvení, bezbolestnější menstruaci; po něm kvůli odvodu látek, které má tělo vyloučit.

Pamatuj, všechny jsme jedinečné, na žádnou z nás neplatí to samé. Zkoušej a sdílejme si navzájem. Inspirujme se jedna od druhé.

Napařování si můžeš dopřát skoro kdykoli. NIKDY, opravdu NIKDY, nenapařuj během menstruace, těsně před a těsně po ní, při těhotenství (či pokud máš podezření, že bys mohla děťátko čekat). Jinak si sama vyzkoušej, kdy a jak často vyhovuje tobě.

MÁ PRVNÍ ZKUŠENOST aneb JAK JSEM K NAPÁŘCE PŘIŠLA

Většinou se my lidé zajímáme o to, co u nás nefunguje. Nikoli o to, co funguje jako švýcarské hodinky a my bychom zkoumali proč tomu tak je.

Stejně to bylo u mne. Moje první setkání s ženskou napářkou 🍑.

Už jako malá si pamatuju sedací koupele, když nastaly ženské trable. Tentokrát jsem na netu narazila na bylinnou vaginální napářku. Objednala jsem si ji a ten stejný večer jsem nadhodila na ženském kruhu téma napařování. Byla dost překvapená, že většina žen si napářky pravidelně dělá a vyloudila jsem nějaké tipy a triky. (To že mi o nich žádná neřekla dřív, jsem jim už odpustila 😂.)

Když něco zkouším poprvé v životě, ptám se, zkoumám, hledám a studuju, inspiruju se... a stejně jsem nesvá a lehce nervózní. Snažím se věřit vlastní intuici, ale taky jsem pořád holka z technické školy. Načteno jsem měla dost, ale i tak musím přiznat, že poprvé se vlastně nic moc neudálo. Nevzdala jsem se a další jsem si nechala namíchat od Dalibora. A víš co? U té jsem všechno prožívala mnohem, mnohem víc. Bo-že. Taky proto je náš vzoreček na dvě použití 😉.

JAK SI VYBRAT SVOJI NAPÁŘKU

Možností je hned několik. Snažili jsme se navrhnout balení, nastavit jména, zvolit barvu, názvy, složení... tak, ať máš víc variant, jak to vybírat.

Volba může být naprosto intuitivní dle bytosti (kresbě), která tě osloví. Ke každé ženě může promlouvat jiná. Každou z nás zaujme něco jiného - symboly, podoba, výraz, emoce...

Podle názvu, který je u jména každé napářky. Tedy jestli vybereš pravidelné hýčkání (Hellene), harmonický cyklus (Auri), regeneraci a výživu (Amali), intimní nesnáze (Sarra) či na endometriózu (Lilith).

Dle jména. Amali, Auri, Hellene, Lilith anebo Sarra.

Nebo podle popisku co najdeš u jednotlivých průvodkyň, bytostí, víl, žen... tím jak ony samy promlouvají.

Jejich složení může pomoci rozhodnout v den, kdy potřebuješ využít logiku, rozum, držet se hlavy a nechceš se naciťovat, či ti to právě nejde.

Výběr může ulehčit i barva. Červená, oranžová, žlutá, zelená, modrá. Hm...

A když nás potkáš osobně, pak i vůně může rozhodnout. A že naše napářky voňavé jsou 😍.

Moni

maminka

„Napářku jsem poprvé zkusila před porodem a musím říct, že ten pocit byl k nezaplacení. Uvolnění se, kdy vaše tělo úplně vypne a zrelaxuje se plnými doušky.

Cítila jsem uvolnění celého pánevního dna. Svalstvo bylo zároveň velmi zhydratované a jakoby znovuzrozené. Celkově ze mě opadnul takový ten celodenní shon (stres), obzvláště při dětech. Navodila mi pocit dobré nálady a energie. Uvědomila jsem si, jak důležité je udělat si čas pro sebe a své tělo. Navíc vůně bylinné směsy je přidanou hodnotou.

Velmi ráda budu napářky praktikovat dále. Mockrát děkuji :).

Barbara

Univerzita Duše

"Otevřela jsem papírový pytlík s bylinkami pro napářku a ona mě objala. Nejnádhernější žena světa. Tedy aspoň tak popisovali staří Řekové krásnou Helenu, kterou jsem si vybrala jako průvodkyni bylinnou napářku.

Její vůně mě unesla do mého dětství, kdy jsem ráda lehávala u babičky v mateřídoušce a pozorovala bzučící čmeláky. Její energie je mateřsky objímající, láskyplná a tak nádherně zemitá. Bylo krásné pozorovat mé lůno, jak se ve spolupráci s Hellene, spojuje s matkou zemí, uvolňuje se a jemně čistí. Takový krásný teploučký, příjemně uvolňující a sebeláskový rituál bych přála každá z nás.

Ostatně všechny jsme ta nejnádhernější žena světa
. Děkuji za krásný čas pro sebe.

KDY SE NENAPAŘOVAT  +  NA CO SI DÁT POZOR

Nenapařuj, pokud jsi v očekávání děťátka, tedy v průběhu těhotenství a při podezření na něj, anebo u snahy o dítě. Proč? Při proceduře se uvolňují svaly a sliznice, miminko by tak mohlo odejít. Napářka se doporučuje od 39. týdne, ovšem neplatí to ve všech případech.

V šestinedělí, při krvácení. Hojivý a podporující čas napařování po porodu (v šestinedělí) je důležitý, byliny a teplo jej zvládnou v tomto období skvěle podpořit, ale prosím až jakmile přestaneš krvácet. Tady používej Amali.

Pokud máš zaveden antikoncepční (vaginální) kroužek, můžeš si udělat napářku po vyndání. Napářka může způsobit sníženou účinnost po sterilizaci.

Při menstruaci. Naše tělo při ní uvolňuje krev a děloha se čistí, není třeba tento mechanismus těla jakkoli podporovat, tělo by mělo být v tomto období v klidu a prožít si autoregulací jeho přirodenou očistu. Nechceme podporovat krvácení, prodlužovat či zkracovat jeho délku. Chceme nechat přírodu, která v tomto období ví, jak reagovat, co z těla odnést za uplynulý měsíc.

Nebo jestli máš závažnější intimní trable v akutní fázi jako bakteriální infekce, či silný zánět močových cest. Pro neakutní stavy je tu bylinná směs Sarra.


Ani při teplotě či jiném onemocnění není pro tělo přínosem napařovat.

Zvýšenou pozornost při napářce věnuj teplotě páry, aby nedošlo k popálení, a aby bylo vše příjemné a relaxační.

A NEPOUŽÍVEJ VNITŘNĚ !!!

JAKÉ BYLINY NEPATŘÍ DO NAPÁŘKY

Pozor, pozor, pozor! Dámy, mnohdy jsou do napářky doporučované a používané byliny, které v ní nemají co dělat a mohou nám dokonce ublížit. Zkrátka jsou rizikové. Vnímám jako nebezpečnou věc, nebýt bylinář(ka) a míchat napářky. Na bylinky je třeba se dívat komplexně. Nejen na jejich přínos, také na negativa, na používané množství, na celek. Vhodné kombinace jsou vědou a vyžadují profesionální pohled.

Také je třeba si uvědomit, že byliny jsou při napařování vstřebávány přes intimní sliznici a tím do těla přichází velké množství látek.

Díky vedení a zázemí, které Dalibor dostal, díky jeho dlouhodobé úspěšné praxi, díky informacím ze studií a díky znalostem, dal Dali dokupy byliny, kterým se u #naparovani musíme vyhnout, ale i tak jsou bohužel často doporučovány a užívány.


černý bez - alergenní

drmek - působí nepříznivě na nervovou soustavu

heřmánek - alergenní

hluchavka - odebírá minerály z těla, oslabuje kosti

kontryhel - razantně zahušťuje krev

kopřiva - alergenní a razantně zahušťuje krev

pelyněk - riziko rozhození hormonů a nálad, sklony k výbušnosti

rozmarýn - riziko podráždění sliznic

srdečník - zahušťuje krev a hrozí riziko srdečních arytmií

šalvěj - silně ředí krev a je nebezpečná pro epileptiky

třezalka - alergenní a příliš invazivní bylina pro sliznice


Vybírat bylinky je v případě napářek potřeba opravdu opatrně a pečlivě. Přeci jen jde o naši vagínu, pipinku, svatyni, yoni, babulku, vulvu, klín, šišulku, broskvičku, pulinu, pochvu, berušku, lůno... jednoduše jde hlavně o naše ženství, o náš chrám - náš vnitřní zdroj energie. Důležité jsou bylinky samotné, ale i jejich množství a kombinování.

Pro mě i Dalibora je opravdu důležité vzdělávat ženy v tomto směru, informovat je a varovat před případnými riziky, aby využívaly plusy bylin i napářek a neubližovaly si.

Pokud si je budeš chtít nasbírat na zahradě, na louce (mimo smog a města), což já sama jsem se nikdy neodvážila, udělat si svoji směs, udělej to. Byliny uvedené výše, ale nepoužívej!

Ženo milá,
pokud ti tu chybí nějaká informace či není něco pochopitelného,
což se určitě může stát, každá přemýšlíme jinak,
napiš, zavolej, nebo se ozvi způsobem jakým je to příjemné tobě 😊.

Mám pro tebe Signal, SMS, WhatsApp (Ali na čísle 775 651 807 & Dali na 605 066 490),
IG @naparky.cz a mail ali@naparky.cz anebo jednomu z nás zavolej 😊.